Wymieniasz okna? Zapytaj rzeczoznawcę budowlanego o radę!

Wymieniasz okna? Zapytaj rzeczoznawcę budowlanego o radę!

Warto przeczytać

To między innymi od szczelnych okien zależy, czy w naszym domu będzie ciepło. Szacuje się, że nawet kilkanaście procent ciepła systemowego z domu tracimy z powodu źle zamontowanych okien i drzwi. Jeżeli okna są nieszczelne albo źle zamontowane, tracimy finansowo, płacą wyższe rachunki za prąd i gaz. Chcesz wymienić okna w domu? Zrób to poprawnie. Jakich błędów unikać podczas montażu okien? Co sprawdzić, kiedy ekipa montażowa skończy swoją pracę? Rzeczoznawca budowlany podpowiada.

Montujesz okna, wybierz dobry rozmiar ramy okiennej  

Złe wymiarowanie okna to jeden z podstawowych błędów podczas remontu. Niestety zdarza się on nie tylko ekipom budowlanym dopiero rozpoczynającym przygodę z budowlanką. Nietrudno domyślić się, że rama okienna musi być dopasowana do ościeżnicy. Jeśli okno będzie zbyt małe względem otworu w ścianie, nawet duża ilość pianki montażowej nie utrzyma go w ryzach. Jeżeli korzystamy z doradztwa rzeczoznawcy budowlanego podczas prac na budowie, dobrze, żeby sprawdził on, czy wymiary okna zostały pobrane prawidłowo.

Wymieniasz tylko część okien w starym domu? Pamiętaj, że nowe okna mogą nie pasować do tych zamontowanych kilka lat temu. Kuriozalnie będą wyglądać zbyt małe ościeżnice względem starych okien, zwłaszcza na jednej ścianie. Z kolei za duże okna, oprócz tego, że będą różniły się od poprzednich, mogą nie utrzymać się w zbyt małym otworze. W takim przypadku nawet duża ilość pianki nie pomoże.

Jeżeli źle zamontujemy okna, z czasem możemy mieć problem z mostkami termicznymi pojawiającymi się na styku ramy okiennej i ściany. Mostki będą generować utratę ciepła systemowego i zawilgotnienia ściany, a z czasem – także uszkodzenia muru.

Nieumiejętne osadzenie ramy okiennej w ścianie

Złe osadzenie ramy okna w murze to kolejny, częsty błąd montażowy. Łatwo go popełnić zwłaszcza w przypadku wymiany okien w starym budynku. Po pierwsze, zazwyczaj rozmiar okna trzeba dostosować do istniejących już otworów w murze. Po drugie, elewacja budynku jest już wykończona i podczas montażu łatwo ją uszkodzić.

Rama okienna przesunięta od ościeża będzie utrudniać umieszczenie pianki izolującej. W takim przypadku możemy mieć trudność z utrzymaniem okna w pionie. Z kolei umieszczenie ramy okiennej za blisko muru może skutkować uszkodzeniem konstrukcji okna i odkształceniem ramy. W takim przypadku z czasem możemy mieć problem mostkami termicznymi, uszkodzeniem izolacji i wilgotnieniem ściany.

Z drugiej strony, jeżeli ramę okienną zamontujemy zbyt blisko zewnętrznej ściany, pianka uszczelniająca uszkodzi mur. Jeśli ekipa budowlana popełni ten błąd, po pewnym czasie możemy zauważyć pęknięcia i ukruszenia tynku. Uszkodzenia mechaniczne tego typu są dowodem, że rama okienna wprawdzie „pracuje” prawidłowo na skutek rozszerzania termicznego, ale otwór okienny jest zbyt mały i nie wytrzymuje nacisku plastiku.  

Montaż okien, zwłaszcza w starych domach, wymaga wprawy i wiedzy. Jeżeli jednak zatrudniamy profesjonalną ekipę budowlaną, wymagamy od niej doświadczenia w pracach na budowie. Wykonawca, który popełnił błąd, musi zmierzyć się z konsekwencjami usterek na budowie. Jeśli pomimo umowy o pracach budowlanych kierownik robót nie chce współpracować, możemy posiłkować się wiedzą rzeczoznawcy budowlanego. Rzeczoznawca wykona ekspertyzę budowlaną i wskaże błędy wykonawcze. Na tej podstawie będziemy mogli ubiegać się o odszkodowanie i naprawę uszkodzeń.

Źle zamontowana ościeżnica

Ościeżnica, czyli nieruchoma rama osadzona w ościeży, utrzymuje okno w pionie. To do niej ekipa budowlana musi zamontować skrzydła okienne. Jeśli ościeżnica będzie źle wypoziomowana i osadzona, także okno będzie nieprawidłowo zamontowane. Przy błędach w montażu ościeżnicy istnieje ryzyko, że nie będziemy mogli otworzyć swobodnie okna albo będziemy mieć problemy z utratą ciepła na zewnątrz.

Problemem podczas montażu okien jest niewystarczające ustabilizowanie ramy okiennej w murze. Jeżeli użyje się zbyt małą liczbę kotew, okno po czasie może wykonywać ruchy, np. pod wpływem nacisku. Taka nienaturalna praca okna może doprowadzić do deformacji ramy i nieszczelności.

Wypoziomować ramę okna pomogą nam kliny poziomujące. Wsporniki układamy dookoła okna. Kołki tego typu pomagają nam też podczas montażu pianki uszczelniającej.

 

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments