Terapia ruchowa - wskazania i specyfika ćwiczeń

Terapia ruchowa – wskazania i specyfika ćwiczeń

Warto przeczytać

Kinezyterapia, bo tak inaczej można określić terapię ruchową jest pewnego rodzaju metodą rehabilitacji wykorzystującą leczenie ruchem.

Kinezyterapia, bo tak inaczej można określić terapię ruchową jest pewnego rodzaju metodą rehabilitacji wykorzystującą leczenie ruchem. Specyfikacja działania terapii ruchowej opiera się w dużym stopniu na wykonywanie określonych ćwiczeń fizycznych prowadzonych przed odpowiednio przeszkolonego fizjoterapeutę. W jakich sytuacjach należy skorzystać z tego rodzaju aktywności fizycznej? Jak wyglądają ćwiczenia?

Dla kogo terapia ruchowa?

Zastanawiasz się, czy kinezyterapia sprawdzi się również w Twoim przypadku? Terapia ruchem wskazana jest przede wszystkim osobom po przebytych urazach narządu ruchu, będących w trakcie rehabilitacji. Oprócz tego z dobrodziejstw terapii ruchowej skorzystać mogą także pacjenci zmagający się z chorobami układu nerwowego oraz układu oddechowego.
Na terapię ruchową zdecydować powinny się także osoby cierpiące z powodu otyłości, dyskopatii, chorób zwyrodnieniowych kręgosłupa, powikłań po udarze, dysfunkcji układu ruchowego, dolegliwości związanych z postępującą chorobą Parkinsona, zaniku mięśniowego itp. Należy pamiętać, o tym przed zapisaniem się na terapię ruchową swoją decyzję skonsultować z lekarzem, który wykluczy ewentualne przeciwwskazania oraz wskaże właściwy zestaw ćwiczeń.

Na czym polega terapia ruchowa?

Zajęcia terapeutyczne prowadzone są zazwyczaj w kilku osobowych grupach, nadzór nad ćwiczeniami sprawuje z reguły fizjoterapeuta bądź rehabilitant posiadający odpowiednią wiedzę oraz doświadczenie. Terapia ruchowa jest połączeniem najskuteczniejszych metod rehabilitacyjnych, których główne działanie skupia się na przywróceniu zdrowia i pełnej zdolności ruchowej osobie poddającej się aktywności fizycznej. W skład treningów wlicza się ćwiczenia bierne, czynne, wspomagane, korekcyjne, specjalne oraz odciążające.

Aby terapia ruchowa przyniosła zamierzone efekty, ćwiczenia należy wykonywać systematycznie w określonych odstępach czasowych, dodatkowo konieczne jest także wspomaganie uzyskanych rezultatów poprzez stosowanie się do zaleceń wydanych przez lekarza lub fizjoterapeutę.

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments