Everspace

Symulator Everspace!

Gry i Kolekcje Gry i konsole

Niezależna produkcja, od niezależnego wydawcy? Dynamiczna gra w przestrzeni kosmicznej? Everspace! Prosta, przyjemna, ale wciągająca strzelanka kosmiczna? Jeżeli macie dość Star Wars, to może warto spróbować Everspace? Otwarty świat, dynamiczne i pełne widowiskowych efektów starcia dadzą dreszczyk emocji!

Symulator Everspace!

Lekki, prosty symulator kosmiczny, o dość ciekawej fabule, ale nie oparty na franczyzie Star Wars? Spróbujcie Everspace!

Everspace to dość nowa produkcja, bo wydana w maju 2017 roku. Oparta na znanym, kochanym i wydajnym silniku Unreal Engine działa bardzo płynnie, nie zajmując jednocześnie zbyt wiele miejsca na naszym dysku twardym. Nawet słabsze komputery spokojnie ją uciągną z zadowalającymi czasami ładowania. Jest to dość niezależna gra, wyprodukowana, jak i wydana przez ROCKFISH Games, firmę o mało znanej reputacji. Jednak alternatywny wydawca oznacza tu alternatywne podejście do rozwoju gry. Jedynym wspólnym elementem tej gry z podobnymi produkcjami jest latanie i strzelanie w kosmosie. Pozostałe elementy zostały opracowane od nowa, w zupełnie odmienny, zaskakujący i przyjemny sposób.

Everspace
Everspace

Rozgrywka rozpoczyna się niemal od razu, z minimalnym wstępem fabularnym. Przerywniki fabularne są przedstawione w formie filmików, o ciekawej, komiksowej kresce. Nie wiemy kim jesteśmy, ale znamy swoje imię. Ruszamy przez przestrzeń kosmiczną w myśliwcu przechwytującym, aby dowiedzieć się więcej na temat nas samych. Sterowanie jest proste, wskazujemy myszką kierunek, zaś statek podążą w wybranym kierunku. Mamy też możliwość sterowania za pomocą klawiszy WSAD, aby wykonywać ciekawsze manewry, uniki lub aby zatrzymać naszą jednostkę. Znajdujemy się na odległych rubieżach kosmosu, miejscu w dużej mierze zdemilitaryzowanym, ale usianym dużą ilością wraków dużych i małych okrętów wojennych. Everspace podzielony jest na wiele mniejszych sekcji, ograniczonych rozmiarami poziomów. Aby przeskoczyć do następnego musimy wykonać skok, celując i zmierzając w kierunku wyliczonego punktu oznaczonego zielonym znacznikiem. Przeważnie możemy skakać od razu jak pojawimy się w nowej strefie, ale nie jest to zalecane, bez pozbierania surowców i innych znajdek w odwiedzonej strefie. Wykonując skok otwieramy mapę, oferującą nam kilka dróg do wyboru. Każda z nich w końcu zaprowadzi nas do końca danej sekcji, która kończy się bramą do skoków. Każdorazowe dotarcie do nowej sekcji, których jest do przejścia wiele otwiera nam kawałek fabuły i odkrywa naszą ciekawą historię.

W końcu jednak nasz statek zostanie rozbity. Rozpoczynając grę po raz pierwszy nie będzie to prawdopodobnie zbyt długo, ale dowiemy się, że o to w tej grze chodzi! W Everspace, podobnie jak w najstarszych grach pokroju Mario Bros, każdorazowa śmierć bohatera oznacza rozgrywkę od nowa. Tylko, że brzmi to potwornie nudno, przechodzić od nowa i od nowa te same, początkowe poziomy. Dlatego też, za każdym uruchomieniem gry ponownie nasza mapa jest losowa. Lokacji jest wiele, niektóre mogą się powtarzać, ale są modyfikowane, niwelując uczucie powtarzalności.

A jak wytłumaczyli to twórcy gry fabularnie? Otóż nawet z tym sobie poradzili. Nasz główny bohater, Adam był specjalistą od inżynierii genetycznej i klonowania. Podczas wielkiej wojny pomiędzy ludźmi a obcą rasą Okkarów odpowiadał za masowe klonowanie nowych żołnierzy dla potrzeb gwiezdnej floty. Obecnie, kiedy wojna dawno się skończyła i zapanował jako taki pokój, jego umiejętności są potrzebne dla innych, niecnych celów ludzi, którzy chcieliby kupić sobie armię podwładnych. Niechętny do współpracy Adam zostaje otruty powolną trucizną jako perswazja. Albo spełni żądania, albo nie otrzyma antidotum. Prawdziwy Adam ucieka do jednej z zapomnianych placówek dawnego czasu wojny i zamraża się, aby spowolnić działanie trucizny. Przed zapadnięciem w sen kriogeniczny uruchamia zdalnie wszystkie placówki klonujące, rozsiane po różnych zakątkach galaktyki, porzucone, kiedy zakończyła się wojna. Zdalnie wytworzone klony Adama, czyli my jako gracz, ruszamy na misję ratowania swojego stwórcy. Każda rozgrywka to nowy klon, jeden z wielu, które ruszyły na pomoc. Wytłumaczenie jest naprawdę ciekawe i ze wszystkimi detalami gry trzyma się jednolitej całości.

Everspace
Everspace

Klony Adama po drodze zbierają wszystko, co może im się przydać, aby uratować swojego stworzyciela. Mogą to być elementy wyposażenia i broń do ich statków lub kredyty. W momencie śmierci danego klona, jego wyposażenie przepada i następną rozgrywkę zaczynamy z podstawowym wyposażeniem danej maszyny. Jednak kredyty się zachowują i możemy ich użyć do ulepszenia wybranego statku. Jednostek do wyboru jest tylko 4, ale mimo że wydaje się to być mało, ich szerokie możliwości konfiguracji w Everspace nadrabiają ten brak. Uniwersalny myśliwiec przechwytujący jest jednostką nie skupiającą się na niczym szczególnym. Przeciętna prędkość, uzbrojenie i wytrzymałość pozwalają na zbalansowaną rozgrywkę, może też on montować sporą ilość typów wyposażenia.

Szybki, zwinny i mający możliwość maskowania się statek zwiadowczy króluje pod względem osiągów prędkości. Potężne dopalacze, mała sylwetka i możliwość uruchomienia maskowania, które pozwala zniknąć przeciwnikowi z radarów czynią z niego skrytego wojownika. Niestety, okupione jest to niską wytrzymałością i uzbrojeniem poniżej przeciętnego.

Kanonierka to największa siła ognia, jaką gracz ma do dyspozycji w Everspace. Powolna, ale potwornie opancerzona dysponuje specjalnymi dodatkami, jak na przykład wieżyczka. Aktywowana wieżyczka zacznie prowadzić samodzielnie ostrzał do każdego przeciwnika w zasięgu, bez konieczności naszego celowania. Pozwala to kanonierce bronić się przed szybszymi przeciwnikami, chcącymi nas okrążyć i pozwala skupić się na cięższych celach, których uzbrojenie kanonierki rozszarpie na strzępy. Inną ciekawą opcją kanonierki są drony. Małe, autonomiczne roboty o lekkim uzbrojeniu będą krążyć w naszym pobliżu osłaniając nas.

Ostatnim statkiem, dostępnym w płatnym dodatku do pobrania jest strażnik. Nietypowa jednostka, skupiająca się na walce elektronicznej posiada niemal wszystkie parametry poniżej przeciętnej. Z drugiej strony, ma specjalne umiejętności, takie jak impuls elektromagnetyczny (EMP), który wyłączy wszystkich przeciwników w niewielkiej odległości, lub zdolność hakowania przeciwników, którzy zaczną walczyć po naszej stronie.

Wybór statków to dopiero początek zabawy. Z uzbieranych kredytów możemy ulepszać ich parametry, a wybór jest olbrzymi. Każde ulepszenie ma wiele stopni zaawansowania i tylko od nas zależy, które wybierzemy jako pierwsze. Trafienie krytyczne możemy ulepszyć na dwa sposoby. Zarówno szansę, podawaną w procentach na zadanie krytycznych obrażeń oraz mnożnik, jak wiele więcej obrażeń przeciwnik otrzyma. Prędkość każdego statku zwiększamy jako jego prędkość ogólną, oraz moc jego dopalaczy. Ilość miejsc na broń główną, jak działka i lasery, broń dodatkową, czyli rakiety też możemy zwiększać. Więcej wyposażenia zabierzemy ze sobą do użycia również poprzez ulepszenia. Ciekawymi opcjami są też bonusy do surowców, takie jak bonusowe surowce na start, więcej znajdywanych surowców, więcej znajdywanych kredytów i wiele innych. Po odblokowaniu, na starcie każdego przelotu możemy otrzymać bonusowe, losowe wyposażenie.

Kolejnymi ulepszeniami jest handel, naprawa i polityka. Stacje serwisowe, jakie możemy spotkać po drodze oferują naprawę lub tankowanie. Ulepszenie zapewnia nam obie oferty zawsze. Kompania górnicza, której placówki i ochroniarzy spotykamy wszędzie może mieć poprawione stosunki z nami i zignoruje naszą napaść na ich placówkę. Spotykani handlarze będą mieli ciekawsze oferty i mogą skupywać surowce. Jednym z ważniejszych ulepszeń jest zwiększenie pojemności baków paliwa w naszej jednostce. W Everspace potrzebujemy paliwa, aby wykonywać skoki, a nie zawsze łatwo jest je znaleźć. Dlatego większy bak daje nam więcej możliwości. Kombinacji ulepszeń i kolejności ich zdobywania jest bez liku, część z nich odnosi się do naszego pilota, jak ulepszenia handlowe i surowcowe. Ulepszenia statku, jak prędkość, energia i pancerz są osobne dla każdej maszyny.

W trakcie rozgrywki nasz statek dysponuje ograniczoną ilością energii. Jej zapas uzupełnia się w niewielkim tempie. Pojemność jak i czas regeneracji energii jest możliwy do ulepszenia. Energia potrzebna nam jest do strzelania z broni głównej, która nie ma ograniczonej amunicji lub do włączenia dopalaczy. Ważnym elementem jest gospodarowanie nią, bo bez energii nasza broń główna przestanie działać, a bez dopalaczy możemy nie być wstanie uciec. Ciekawe rozwiązanie, aby zmusić gracza do pilnowania tego czynnika przez cały czas.

Everspace
Everspace

Przemierzając kolejne poziomy Everspace napotykamy i możemy zbierać różne zasoby. Są to rudy metali, gaz, plazma, paliwo czy kryształy. Posiadane surowce możemy wykorzystać do stworzenia nowego wyposażenia, do którego mamy plany lub ulepszenia obecnie posiadanego wyposażenia, które jest zamontowane w naszym statku. Ulepszenia również wymagają planów, aby móc z nich skorzystać. Plany znajdujemy losowo, przeważnie z silniejszych przeciwników. Ulepszeniami może być zwiększenie obrażeń przeciwko osłonom lub przeciwko kadłubom, zasięg, celność, zużycie energii, czas przeładowania ekwipunku lub czas trwania jego uruchomienia.

Wyboru broni i wyposażenia jest olbrzymia ilość, generalnie broń dzieli się na skuteczną przeciwko osłonom i skuteczną przeciw kadłubom. Niewiele opcji spełnia oba wymogi. Mogą to być różnego rodzaju lasery, lasery pulsacyjne, działka, kartaczownice gatlinga i wiele innych. Ulepszenie ich według uznania pozwala stworzyć wymarzoną kombinację.

Ekwipunek naszego statku to masa najróżniejszych dodatków. Naraz możemy ze sobą trzymać tylko kilka z nich, ilość slotów jest możliwa do ulepszenia. Może to być wzmacniacz obrażeń jakie zadajemy, doładowanie osłon, dodatkowe dopalacze, doładowanie energii, dron z laserem, aparatura hakująca wybranego przeciwnika i całe mnóstwo innych. Niektóre działają pasywnie, poprawiając nasze osiągi cały czas. Inne musimy uruchomić ręcznie w wybranym momencie.

Bronią drugorzędną są rakiety, produkowane na sztuki nie posiadające opcji ulepszeń. Ich też jest do wyboru kilka. Łamacze osłon nie czynią prawie obrażeń przeciw kadłubom, ale są idealne do ściągania pola siłowego wokół przeciwnika. Rakiety omijające pole trafiają od razu w kadłub, ale ze zmniejszoną siłą i są idealną bronią do dobijania uszkodzonych celów, które zdążyły zregenerować osłony. Poza tym mamy klasyczne lekkie rakiety z systemem naprowadzania oraz ciężkie niekierowane pociski idealne do zwalczania celów stacjonarnych lub powolnych. Niektóre specjalne wersje mogą rozdzielać się w locie na wiele mniejszych pocisków, ale jest to broń rzadka i zachowywana na specjalną okazję. Niestety, z każdą śmiercią jaką zaliczymy, nasze wyposażenie przepada oraz surowce przepadają. Możemy jednak odblokować zaznaczenie naszych wraków na galaktycznej mapie. Rozpoczynając kolejną przygodę w Everspace możemy wtedy odnaleźć wrak naszego poprzedniego klona i zebrać to co zostało. Pocieszające i zachęcające do kolejnego przelotu jest to, że za każdym razem będzie nam łatwiej zajść dalej, dzięki kolejnym ulepszeniom jakie zamontujemy za pomocą kredytów.

Uszkodzenia w naszym statku reperujemy za pomocą nanobotów. Maleńkie roboty naprawią co trzeba, o ile posiadamy ich zapas. Osobne moduły naszej jednostki mogą zostać uszkodzone i zaczną działać nieprawidłowo. Awaria uzbrojenia ograniczy szybkostrzelność, celność i zasięg. Awaria napędu spowoduje znaczne zwolnienie manewrowania. Awaria amortyzatorów inercyjnych spowoduje, że nasz myśliwiec zacznie pływać, niesiony siłą bezwładności lub grawitacji pobliskich planet. Najgorszym jest uszkodzenie system podtrzymywania życia. Jeżeli nie damy rady ich naprawić w kilka minut, nasz klon nie przeżyje z braku tlenu lub zamarznie. Koszty napraw możemy też ulepszyć, skutecznie je zmniejszając lub możemy zredukować szansę na krytyczne uszkodzenie naszych modułów.

Poza wyposażeniem i ulepszeniami z kredytów, możemy natknąć się na ruiny antycznych technologii. Jeżeli się postaramy, zdobędziemy specjalne runy, o ciekawych, choć czasami niebezpiecznych właściwościach. Każda runa jest unikatowa i możemy mieć maksymalnie tylko 3 naraz, ale mogą tworzyć inspirujące kombinacje z pozostałym wyposażeniem. Przykładowa runa krytyczna powoduje, że nasze trafienia krytyczne naprawiają nasz kadłub. Wadą jest, że nie zadają one dodatkowych obrażeń. Inną opcją może być rozdzielanie się każdego rodzaju rakiet w locie i zadawanie podwójnych obrażeń. Z drugiej strony, możemy mieć tylko jeden rodzaj rakiet na pokładzie.

Poza wszystkimi kombinacjami, gra zostawia nam też nieco miejsca na upiększenie naszych jednostek. Gotowe zestawy kolorystyczne można modyfikować wedle uznania, korzystając z odblokowanych kolorów lub stworzyć swój własny wzór.

Przeciwnikami w grze są głównie dwie frakcje. Pierwszą są zwykli, kosmiczni bandyci. Atakują placówki górnicze kompanii G&B lub wałęsają się po okolicy szukając łupu. Ich statki występują w wielu wersjach, od jednostek zwiadowczych po kanonierkach kończąc. Dodatkowo mogą występować w wersji ulepszonej od Mark I do znacznie groźniejszych Mark IV. Chętnie wykorzystują do pomocy drony, które chociaż niezbyt groźne, są trudne do trafienia i irytujące.

Drugą frakcją agresywnie nastawioną do nas jest rasa Okkarów. Patroluje te okolice i zaczepia każdego człowieka jakie napotka. Ich statki są lepsze od bandyckich i stanowią znacznie większe wyzwanie.

Pozostawieni sami sobie będą ze sobą walczyć, co daje wrażenie, że kosmos w Everspace żyje własnym życiem, a resztki po walce możemy pozbierać, kiedy dobijemy ostatnich ocalałych.

Okazjonalnie pojawią się ciężkie jednostki przeciwnika, fregata Okkarów mająca olbrzymią siłę ognia i rozmiary lub transportowiec dronów bandytów, działający jak gwiezdny lotniskowiec. Żadnego z nich nie można lekceważyć, a zniszczenie takiej jednostki wymaga wysiłku i wielu trafień. Zwykle jest opłacalne, bo nagroda też jest odpowiednia. O ile przetrwamy.

W niektórych lokacjach natkniemy się na informację o zagłuszeniu skoków. Nie możemy wtedy rejonu opuścić, dopóki nie znajdziemy i nie wyłączymy niewielkiej maszynki zakłócającej. Ciekawa mini-gra podaje nam siłę sygnału w procentach, a naszym zadaniem jest odnalezienie urządzenia.

W niektórych miejscach natkniemy się na anomalie energetyczne, jak czarne dziury, czy burze energetyczne. W takich miejscach nasze czujniki mogą zawodzić i będziemy latać na ślepo, tylko z nawigacją wizualną. Naraża nas to na ataki znienacka przez zaczajonych przeciwników.

W trakcie gry możemy też spotkać inne osoby lub kosmitów, którzy zlecą nam zadania. Dodatkowe cele i misje są ciekawe, a często bardzo zabawne, wykonanie ich jest opcjonalne, ale opłacalne.

Sumując, Everspace to przyjemna, lekka i prosta strzelanka kosmiczna, z ubogą, ale ciekawą fabułą. Jeżeli nie macie zbyt wiele czasu na gry, a chcecie się rozerwać czymś, co nie znudzi Was po kilku minutach, to jest to bardzo dobry wybór. Dużo frajdy, dobre efekty wizualne, zgryźliwe komentarze sztucznej inteligencji na pokładzie naszej jednostki i próba dotarcia jak najdalej. Gra nie wymaga połączenia z Internetem, co jest dobrym wyborem przy tym typie gry, możemy ją odpalić, kiedy Internet zawiedzie, bez polegania na serwerach wydawcy.

Gdyby nawet miała się nam znudzić, to postęp w grze możemy zresetować i zacząć od nowa lub uruchomić tryb ekstremalny, w którym wszystko jest podobne, ale znacznie, znacznie trudniejsze do zrobienia. Przeciwnicy są mocniejsi, szybsi i sprytniejsi, surowców mniej, a przetrwanie jest prawdziwym wyzwaniem.

 
Artykuł powstał dzięki portalowi teatr
 

 

0 0 vote
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
15 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
krzycho
krzycho
2 lat temu
Daj ocenę :
     

poczułem się jakbym był w kosmosie. Świetna gra, która wzbudza we mnie wiele emocji. Ta gra nigdy mnie nie nudzi, muszę się nieźle nagimnastykować, żeby dać radę, ale warto.

Kamień
Kamień
2 lat temu
Daj ocenę :
     

Everspace jest grą jedyną w swoim rodzaju, żadna z gier kosmicznych takich jak star wars nie jest tak dobra jak everspace, mimo, że nie jest popularnym tytułem jest bardzo solidna.

Ula67
Ula67
2 lat temu
Daj ocenę :
     

Niezważając kompletnie na mój wiek jestem fanatyczką gier, jest to poprostu moja pasja, najbardziej lubie gry związane z kosmosem, symulator everspace jest właśnie tą, która trafiła w mój gust.

Young
Young
2 lat temu
Daj ocenę :
     

Nigdy jeszcze nie miałem styczności z tak porządną grą, jest to konkretna gra, której rozgrywka ma miejsce w kosmosie, trafiła do mnie w samo sedno, jest dość trudna ale warto.

Karolinka
Karolinka
2 lat temu
Daj ocenę :
     

Na codzień zbytnio nie gram w gry komputerowe ale od czasu do czasu jeżeli czas mi na to pozwala włączam sobie symulator everspace i czuję się jakbym była w zupełnie innym wymiarze.

Wiśniewski
Wiśniewski
2 lat temu
Daj ocenę :
     

To nie jest po prostu gra, ona zaczyna być moim życiem! Ostatnio więcej spędzam przy niej czasu niż przy czym innym, jest chorobliwie wciągająca, dawno nie grałem w coś tak dobrego

Kowalewski
Kowalewski
2 lat temu
Daj ocenę :
     

Pierwsze co mi przyszło do głowy gdy zobaczyłem symulator everspace to – pewno jakaś kolejna żenująca gra typu star wars, ale jest to tak realistyczny tytuł, że miłośnikom kosmosu się spodoba.

Gołębiewski
Gołębiewski
2 lat temu
Daj ocenę :
     

Moja ocena to zdecydowanie 5/5, ponieważ nie da się dać więcej, a żałuję! Ta gra zasługuję zdecydowanie na liczbę gwiazdek, którą nie da się wyrazić ludzkimi słowami.

Walczak
Walczak
2 lat temu
Daj ocenę :
     

Nie wiem dlaczego ale spodobał mi się symulator everspace od pierwszego spojrzenia gdy zobaczyłem jak grają w nią moi znajomi, pobrałem i teraz to ja spędzam w niej całe dnie.

PolandMan
PolandMan
2 lat temu
Daj ocenę :
     

Jak na standardy obecnych gier everspace jest zdecydowanie powyżej nich wszystkich, czułem się w niej jakbym wyruszył rakietą w kompletnie inną przestrzeń, WOW!

Hieronim
Hieronim
2 lat temu
Daj ocenę :
     

Z tego co piszą poprzednicy gra wydaje się bardzo atrakcyjna, jak wrócę z delegacji na pewno się z nią zapoznam bliżej i pobiorę na mój służbowy komputer, szef na pewno się nie dowie!

Przybylski
Przybylski
2 lat temu
Daj ocenę :
     

Lubie everspace głównie za to, że gra jest jak na obecne czasy niezwykle realistyczna, z takim czymś się nie spotkałem nigdy wcześniej, powinni robić więcej tego typu gier

Spider
Spider
2 lat temu
Daj ocenę :
     

Nie lubie gier zbytnio fantastycznych, kosmicznych itp. ale ta jest wyjątkiem, przyciągnęła mnie i pochłonęła na bardzo długie godziny, dobrze, że działa na moim komputerze.

Dominik
Dominik
2 lat temu
Daj ocenę :
     

Fajna gierka dla osób w każdym wieku, jestem pewny, że dobrze będą się w nią bawiły małe dzieci jak i osoby w podeszłym wieku ze względu na jej ogromną uniwersalność.

Jagoda
Jagoda
2 lat temu
Daj ocenę :
     

Nie jest to gra najwyższych lotów ale bardzo fajnie odpręża, fajna odskocznia od agresywnych gier, w których walczymi z zombie lub od spokojnych typu sims, daje 10/10