Światło rozproszone czy skupione?

Światło rozproszone czy skupione?

Warto przeczytać

Zakup oświetlenia do domu czy biura nie jest rzeczą prostą, zwłaszcza jeśli punkt po punkcie będziemy analizować poszczególne parametry, za pośrednictwem których opisywane są poszczególne lampy. Między innymi mowa tu o świetle rozproszonym lub skupionym. Co to właściwie oznacza i jak dobrać typ lampy do założonego zastosowania?

Co oznacza określenie „światło skupione”?

Jeśli potrzebujemy punktowo oświetlić biurko czy inne miejsce w naszym domu, powinniśmy zdecydować się na lampę ze światłem skupionym. Wówczas promienie światła koncentrują się w jednym miejscu. Można dzięki takiemu oświetleniu oświetlić dokładnie taką przestrzeń, jaką chcemy, np. przestrzeń roboczą. Cechą charakterystyczną oświetlenia skupionego jest to, że tworzy ono bardzo duży kontrast między światłem a cieniem, co pozwala na akcentowanie odpowiednich elementów w domu.

Światło rozproszone

Całkowitym przeciwieństwem światła skupionego jest światło rozproszone, które rozchodzi się we wnętrzach w sposób równomierny i harmonijny. Strumień świetlny jest łagodny, nie tworzy dużego kontrastu pomiędzy światłem a cieniem. Lampy, które dają światło rozproszone, jak lampy Philips określonego rodzaju, zapewniają przytulną, domową atmosferę.

Warto zastosować takie oświetlenie w jadalni czy w salonie. Nie umożliwia ono podświetlenia np. obrazów, ale sprzyja relaksowi i odprężeniu. Jeśli zastosujemy takie światło, ewentualne niedoskonałości ścian nie będą w ogóle widoczne po zmroku.

Gdzie zastosować światło skupione, a gdzie rozproszone?

Światło skupione nadaje się do biur, nad blaty kuchenne czy też nad przestrzeń roboczą. Słowem, sprawdzi się bez wątpienia wszędzie tam, gdzie w sposób punktowy, skupiony chcemy coś oświetlić.

W przypadku światła rozproszonego można nim oświetlić dowolne pomieszczenie w domu, nadając mu określony nastrój. Najczęściej jest ono wykorzystywane w roli światła ogólnego w pomieszczeniach, w których dobrze się wypoczywa. Można zamontować takie oświetlenie w sypialni czy w pokoju lub w miejscu, w którym najczęściej się relaksujemy.

https://centrumswiatla.pl/pl/producer/Philips-lampy/13

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments