Zakup oświetlenia do domu czy biura nie jest rzeczą prostą, zwłaszcza jeśli punkt po punkcie będziemy analizować poszczególne parametry, za pośrednictwem których opisywane są poszczególne lampy. Między innymi mowa tu o świetle rozproszonym lub skupionym. Co to właściwie oznacza i jak dobrać typ lampy do założonego zastosowania?
Co oznacza określenie „światło skupione”?
Jeśli potrzebujemy punktowo oświetlić biurko czy inne miejsce w naszym domu, powinniśmy zdecydować się na lampę ze światłem skupionym. Wówczas promienie światła koncentrują się w jednym miejscu. Można dzięki takiemu oświetleniu oświetlić dokładnie taką przestrzeń, jaką chcemy, np. przestrzeń roboczą. Cechą charakterystyczną oświetlenia skupionego jest to, że tworzy ono bardzo duży kontrast między światłem a cieniem, co pozwala na akcentowanie odpowiednich elementów w domu.
Światło rozproszone
Całkowitym przeciwieństwem światła skupionego jest światło rozproszone, które rozchodzi się we wnętrzach w sposób równomierny i harmonijny. Strumień świetlny jest łagodny, nie tworzy dużego kontrastu pomiędzy światłem a cieniem. Lampy, które dają światło rozproszone, jak lampy Philips określonego rodzaju, zapewniają przytulną, domową atmosferę.
Warto zastosować takie oświetlenie w jadalni czy w salonie. Nie umożliwia ono podświetlenia np. obrazów, ale sprzyja relaksowi i odprężeniu. Jeśli zastosujemy takie światło, ewentualne niedoskonałości ścian nie będą w ogóle widoczne po zmroku.
Gdzie zastosować światło skupione, a gdzie rozproszone?
Światło skupione nadaje się do biur, nad blaty kuchenne czy też nad przestrzeń roboczą. Słowem, sprawdzi się bez wątpienia wszędzie tam, gdzie w sposób punktowy, skupiony chcemy coś oświetlić.
W przypadku światła rozproszonego można nim oświetlić dowolne pomieszczenie w domu, nadając mu określony nastrój. Najczęściej jest ono wykorzystywane w roli światła ogólnego w pomieszczeniach, w których dobrze się wypoczywa. Można zamontować takie oświetlenie w sypialni czy w pokoju lub w miejscu, w którym najczęściej się relaksujemy.