Początkujący przedsiębiorca może rozliczać się w formie ryczałtu

Artykuł Miesiąca Firma

Osoby, zakładające działalność gospodarczą, stoją przed wyborem formy opodatkowania. Dla wielu z nich wybór jest trudny, nierzadko więc korzystają z usług doradczych. Ryczałt jest uproszczoną formą rozliczania podatku i na tę formę rozliczania decyduje się wielu przedsiębiorców.

Rozliczenie ryczałt

Nie każdy przedsiębiorca (zgodnie z ustawą) ma możliwość rozliczania się w formie ryczałtu. Nie może tego uczynić osoba, która była zatrudniona na umowę o pracę i jako nowy przedsiębiorca będzie wykonywała te same czynności na rzecz byłego pracodawcy. Osoby, które prowadzą aptekę, kantor, lombard lub te, które wykonują tzw. wolne zawody albo chcą prowadzić firmę w formie spółki też nie mogą rozliczać się na zasadzie ryczałtu. Szczegółowe informacje kto może wybrać tę formę opodatkowania, a kto nie, znajdziemy w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym.

Podatek obliczamy na podstawie przychodu (przychodu nie pomniejszamy o kwotę uzyskania owego przychodu). Rodzaj prowadzonej przez nas działalności ma wpływ na wysokość podatków. I tak najmniejszą stawkę 3% płacą przedsiębiorcy, którzy uzyskują dochody z handlu, działalności usługowej i działalności gastronomicznej. 5, 5% to stawka ryczałtowa dla przedsiębiorców, którzy zajmują się działalnością wytwórczą. Osoby, których działalność opiera się na sprzedaży napojów powyżej 1, 5 proc. alkoholu objęte są stawką 8, 5%. Firmy, świadczące usługi parkingowe, czy hotelarskie są objęte stawką 17%, a lekarze, stomatolodzy, czy tłumacze 20%. Różnorodna działalność to różne stawki ryczałtowe dla jednego przedsiębiorstwa.

Osoby rozliczające się na zasadzie ryczałtu są zobowiązane do prowadzenia ewidencji swoich przychodów. Ewidencja może być prowadzona przy pomocy programu komputerowego lub własnoręcznie.

By rozliczyć się z urzędem skarbowym (co miesiąc lub co kwartał) odejmujemy od przychodu składki na ubezpieczenie społeczne. Po obliczeniu podatku (wedle danej stawki ryczałtowej), odejmujemy składki na ubezpieczenie zdrowotne. Przedsiębiorca wpłaca obliczony podatek do 20 każdego miesiąca (chyba, że rozliczamy się z urzędem kwartalnie).

Artykuł powstał dzięki portalowi Księgowy Kołobrzeg

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
magda
magda
6 lat temu
Daj ocenę :
     

ja też jestem za ryczałtem. Moim zdaniem jest to najlepszy i najprostszy sposób na rozliczanie firmy. Każdy przediębiorca może sam poprowadzić taką księgowość. Polecam, ciekawy artykuł