Seniorzy: jak zachować sprawność intelektualną na emeryturze?

Opieka Mirosławiec

Zachodniopomorskie

Jednak z wiekiem mózg się starzeje, nie nazywa to wcale, iż nie można tego mechanizmu spowolnić. Jednak z lat prowadzą, że służy jak mięsień. Jeśli więc będziemy ćwiczyć nasze mózgi, z licznym prawdopodobieństwem starość będzie dla nas lepsza.

Opieka Gościno

Mózg dojrzewa dłużej, niż myślisz

Według odkryć naukowców mózg zupełnie nie osiąga dojrzałości, gdy tworzymy w dorosłość. Pewno to w wieku 50 lat jest u progu własnych szansy! Natomiast na przypadek jego część odpowiedzialna za pomoc mówienia się działa najlepiej dopiero ok. 67 roku bycia.

Cholesterol OFF
Cholesterol OFF

Jasne, z wiekiem trudno się nam szkolić i pamięć płata figle. Jednak ogólnie prawda robi tak, że mózg starzeje się później niż inne „dziedziny” polskiego organizmu. I my możemy o niego rozwijać, aby uniknąć oznakom demencji lub lecz ją ograniczyć.

Zobacz również pożyczka filarum

To aktorzy, naukowcy i profesorowie, aktywni zawodowo chociażby w wieku emerytalnym, zwykle zajmują się sprawniejszym umysłem niż ogół społeczeństwa. Toż nie przypadek. Kształtowanie się, mienie nowych myśli to najsilniejsze ćwiczenia dla mózgu. Ale znajdzie się ich znacznie dobrze.
Poznaj uczenia oraz dietę dla mózgu

Niemal szkodliwe dla umysłu są rutyna, powtarzalność, bezczynność. Nie zostawia się długiego oglądania telewizji, to i rozleniwia nasze mózgi. Ten cenny organ trzeba stymulować, grając np. w Sudoku, rozwiązując rebusy, robiąc i mając wiersze. To zatem właśnie dobrym pomysłem przejawia się nauka języków obcych czy zarejestrowanie się na uniwersytet trzeciego wieku. Choć naukę przejmuje się już nie tak sprawnie jak wtedy, potrzeba to mieć nie jako cel jedyny w sobie, ale jako pisanie czegoś korzystnego dla swego umysłu.

Ważne również, aby zapewnić sobie dawkę ruchu, bo – jak radzą – w normalnym ciele zdrowy duch. Aktywność fizyczna dotlenia mózg, a ten zużywa że aż 20% doprowadzanego do systemu tlenu! Dlatego spacery, nordic walking czy golf płacą się korzystne dla starszych.

Warto jeszcze zadbać o relaks. Sen sprawia, że mózg wypoczywa, dzięki czemu właściwie później funkcjonuje. Na ciekawszą kondycję snu wpływa nie tylko ruch, ale też ogólny spokój ducha. Może zatem warto przemyśleć techniki relaksacyjne lub ziółka przed zaśnięciem?

Nie bez znaczenia ukazuje się również dieta. Za najlepszą dla zdrowia uchodzi śródziemnomorska, czyli duża w warzywa oraz owoce. Mózg kocha zdrowe, złożone węglowodany – czyli kasze i pełnoziarniste pieczywo. Lubi proteiny a właściwe tłuszcze – więc nie tłuszcze trans, w jakie obfitują frytki, chipsy, i nawet margaryna! Z witamin oraz minerałów chwali się dietę możną w witaminy z klasy B, a i przeciwutleniacze takie jak A, C, E oraz żelazo. Nie ważna zapomnieć o kwasach omega-3, które znajdziemy m.in. w rybach natomiast w wybranych olejach, oliwie i siemieniu lnianym. Przy okazji siemię tak działa na perystaltykę jelit. Do diety warto też włączyć orzechy.

Co istotne, ta dieta jest światowa – to po prostu samo zdrowie dla każdego w jakimkolwiek wieku. Im łatwo rozpoczniemy się racjonalnie odżywiać, tym dobra dla swego organizmu, w ostatnim również mózgu.
Na co warto postawić, żeby być dobry umysł?

Gdy chcesz się cieszyć dobrym zdrowiem, nie tylko fizycznym, pamiętaj o własny mózg, zanim trafisz na emeryturę. W Twoim byciu nie powinno zabraknąć sportu, ćwiczeń trudnych i odpowiednio zbilansowanej diety. Jednak lepiej zapobiegać, niż leczyć, prawda?
Prosenior
Artykuł został zrobiony przez Seniorzy oferującą rzecz jako opiekunka, opiekun osób starszych w Niemczech.

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments