Nowoczesne trendy w projektowaniu przewodów kominowych do wnętrz

Nowoczesne trendy w projektowaniu przewodów kominowych do wnętrz

Warto przeczytać

Kominek kojarzy się z sezonową atrakcją, miłym spędzaniu zimowych wieczorów przy trzaskającym ogniu. Tymczasem jest on coraz popularniejszym elementem ozdobnym wielu domów, ma też swoje zastosowania praktyczne.

Oczywiście, kominek jest nader uroczym elementem wystroju wnętrza, który wspaniale umila wolny czas całej rodzinie. Oprócz tego, może on pełnić bardzo ważne funkcje, takie jak ogrzewanie wody i całego domu. Dlatego też jego projekt ma znaczenie wykraczające poza estetykę.

Kominek i przewody kominowe

Już na etapie projektowania wnętrza musimy wiedzieć, czy chcemy instalować w nim kominek, a jeśli tak, to w jakim miejscu się on znajdzie i jakie zadania, obok ozdobnego, będzie pełnił. Nierozerwanie wiąże się to bowiem z projektem i instalacją przewodów kominowych. Ich parametry, takie jak długość, przekrój i grubość rur, muszą być dostosowane do potrzeb i wymagań, w tym do temperatury. Przykładowo, spalinowe rury 1,5 mm wytrzymują temperaturę spalin sięgającą 450 stopni Celsjusza, natomiast spalinowe rury 2 mm zdają egzamin przy temperaturze nawet 600 stopni Celsjusza. 

Kupując rury, warto zainwestować w produkty wysokiej jakości. Odznaczają się one bowiem znaczną trwałością, odpornością na korozję i uszkodzenia mechaniczne, co zagwarantuje wieloletnią bezpieczną eksploatację. Dobrej jakości rura spalinowa to mniejsze ryzyko zatrucia tlenkiem węgla czy pożaru.

Wygląd kominka

Przewody kominowe są kluczowe, ale wygląd kominka jest sprawą równie ważną. W tym zakresie ogranicza nas w zasadzie jedynie wyobraźnia, ale najlepiej, aby kominek był dobrze wkomponowany w styl wnętrza – wówczas idealnie sprawdzi się jako element ozdobny.

Obecnie na popularności zyskują wnętrza urządzone w sposób możliwie prosty, z dominacją jasnej kolorystyki, czego przykładem jest styl skandynawski. Przekłada się to na trend budowy prostych kominków, ich wkładów, przeszklenia oraz ramy. 

Przy wyborze wkładu kluczowe są dwie sprawy: wielkość, która powinna być dopasowana do aranżacji, i zapotrzebowanie pomieszczenia na ciepło. Co do przeszklenia, to obecnie najpopularniejsze są panoramiczne szyby bez ramy. Coraz więcej osób instaluje też kominek nie w centralnym miejscu pomieszczenia, lecz w narożnikach czy innych bocznych miejscach.

Zabudowa z kolei może być dokładnie taka, jakiej sobie zażyczymy. Najlepiej sprawdzi się rzecz jasna dostosowana stylistycznie do pozostałych elementów wnętrza. Pamiętać jednak warto, że im bardziej skomplikowana, tym trudniejsza może się ona okazać w obsłudze. Zbyt wymyślna zabudowa może wręcz uniemożliwić połączenie kominka z systemem grzewczym.

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments