Spis Treści
Projektor multimedialny – komu się przyda?
Przede wszystkim kinomaniakom oraz fanom sportu, którym podczas oglądania ulubionych materiałów zależy na jak największym obrazie. Nie jest to jednak regułą – korzystając z projektora, będziemy mogli również oglądać na większym „ekranie” programy telewizyjne, teledyski, galerie zdjęć, prezentacje i wiele innych treści.
Rzutnik przyda się więc wszystkim, którym zależy nie tylko na dużych wymiarach oglądanego obrazu, ale także na udostępnianiu go wielu osobom jednocześnie przy zachowaniu jego dobrej jakości. Sprawdzi się więc nie tylko jako element kina domowego, ale również jako narzędzie wykorzystywane w wielu okolicznościach, miejscach i celach.
Projektor do domu – proporcje wyświetlania i rozdzielczość
Jednym z kluczowych kryteriów, które należy wziąć po uwagę, wybierając projektor do użytku domowego, są proporcje wyświetlania. W kinie domowym sprawdzi się najlepiej obraz w formacie panoramicznym, czyli 16:9.
Jeśli chodzi o rozdzielczość, im jest ona większa, tym lepiej. Wraz ze wzrostem rozdzielczości rośnie także jakość obrazu – jest on ostrzejszy, co przekłada się na wyraźne odwzorowanie szczegółów. Nowoczesne projektory oferują nawet rozdzielczość 4k, ale ich cena odstrasza potencjalnych klientów. Standardem jest w przypadku projektorów HD lub Full HD i taka też rozdzielczość będzie odpowiednia, gdy szukamy sprzętu do kina domowego.
Lampa i jej żywotność
Lampa jest jednym z najważniejszych elementów projektora, a jej żywotność w różnych modelach może być inna. Jedne zachowują jakość obrazu nawet przez 30 tys. godzin wyświetlania, ale zwykle są one drogie. Inne będą działały np. od 5-10 tys. godzin, zanim zauważymy pogorszenie obrazu.
Pamiętajmy, że żywotność lampy jest ważna ze względu na koszty eksploatacji rzutnika – w zależności od konkretnego modelu trzeba będzie ją wymieniać, a okres, po jakim okaże się to konieczne, będzie zależał m.in. od częstotliwości użytkowania projektora. Jeśli chcemy zastąpić telewizor rzutnikiem, zdecydujmy się na trwalszy sprzęt, natomiast do sporadycznego użytku powinien wystarczyć nam projektor ze słabszą lampą.
Kilka dodatkowych kwestii
Technologia projekcji obrazu to w przypadku projektora jest kolejnym, lecz nie tak ważnym czynnikiem, jak dawniej. Obecnie obie technologie sprawdzą się w przypadku kina domowego, a różnice pomiędzy nimi są trudno zauważalne.
Do kina domowego wybierzmy też projektor z wysokim kontrastem, cicho działającym wentylatorem oraz kilkoma wejściami, w tym HDMI, D-SUB czy USB, które umożliwią odtworzenie multimediów z różnych źródeł. Przydatny może okazać się także moduł Wi-Fi oraz wyjście audio. Wszystko to sprawi, że codzienne użytkowanie projektora zapewni wrażenia, jakich nie zagwarantuje telewizor.