Mieszkanie z rynku wtórnego – zanim kupisz, zleć ekspertyzę budowlaną

Mieszkanie z rynku wtórnego – zanim kupisz, zleć ekspertyzę budowlaną

Polecne i promocje

Mieszkanie z rynku wtórnego jest tańszą opcją na posiadanie własnych czterech ścian. Bez względu na obniżone koszty zakupu taka inwestycja i tak wymaga od nas dużego nakładu sił i ukierunkowanego działania. Zanim będziemy cieszyć się spokojem we własnym lokum, musimy wcześniej upewnić się, że mieszkanie jest w dobrym stanie. Sprawdzenie nieruchomości pod kątem ukrytych wad budowlanych jest ważne zwłaszcza w przypadku użytkowanych mieszkań. W związku z tym, że nie jesteśmy pierwszym właścicielem mieszkania, nie mamy pewności, że podczas prac wykończeniowych nie doszło do błędów. Co zrobić, jeśli sprzedawca ukrył przed nami wady mieszkania? Możemy zlecić rzeczoznawcy budowlanemu wykonanie ekspertyzy budowlanej.

Ekspertyza budowlana tylko z rzeczoznawcą budowlanym

Kupno mieszkania lub domu może być dla inwestora stresującym przedsięwzięciem. Przecież nie tylko decydujemy o tym, gdzie chcemy mieszkać, ale i wkładamy w nieruchomość duże pieniądze. Nic dziwnego, że chcemy, aby ten proces przebiegł bez zakłóceń. Jeśli mamy obok siebie dobrych doradców, unikniemy większych problemów. Bez wykwalifikowanych fachowców nie sprawdzimy nieruchomości pod kątem technicznym. Bez eksperta budowlanego nie przygotujemy też wszystkich potrzebnych nam dokumentów. Specjalista sprawdzi zapisy umowy i pomoże nam w negocjowaniu ceny mieszkania.

W przypadku zakupu mieszkania z rynku wtórnego w Warszawie lub okolicach pomoc rzeczoznawcy budowlanego jest wskazana nie tylko przez wzgląd na obszerną dokumentację. Rzeczoznawca sprawdzi w naszym imieniu stan techniczny używanego lokalu. Oceni też jakość wykonanych robót budowlanych i wykończeniowych. Sporządzi ekspertyzę budowlaną i wykona niezbędne pomiary, jeśli stan mieszkania będzie tego wymagał. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że mieszkanie jest bezpieczne i nie wymaga dodatkowych napraw.

Doświadczony rzeczoznawca budowlany przygotowuje ekspertyzę budowlaną, w której ocenia aktualny stan techniczny mieszkania. Sprawdzi też, czy sprzedawca nieruchomości nie ukrył przed nami wad mieszkania, a przy tym nie zawyżył jego ceny. Jeżeli specjalista wykryje nieprawidłowości, będziemy mogli negocjować cenę i żądać usunięcia ukrytych usterek.

Kupno mieszkania – jakie uszkodzenia są niepokojące?

Przed zakupem mieszkania w Warszawie z rynku wtórnego trzeba zwrócić uwagę na stan techniczny lokalu. Pamiętajmy, że nie musimy kupować kota w worku. To, że sprzedawca chce od razu sfinalizować transakcję, jest oczywiste. Jako kupujący mamy jednak prawo do weryfikacji budynku. Warto sprawdzić nie tylko stan wyposażenia mieszkania i jego czystość. Bardziej istotne są kwestie związane z jakością wykonanych robót budowlanych, wykończeniowych i wyposażeniowych. Oczywiście nie musimy się na tym znać. Od tego są fachowcy, którzy prześwietlą mieszkanie wzdłuż i wszerz i ocenią, czy sprzedający nie chce zataić wad ukrytych lokalu.

Pamiętajmy: w przypadku mieszkania z rynku wtórnego bardziej opłacalne jest inwestowanie w opinię rzeczoznawcy budowlanego niż wykonywanie kosztownego remontu tuż po zakupie mieszkania.

Na co zwrócić uwagę podczas ekspertyzy budowlanej? Rzeczoznawca budowlany musi sprawdzić wszelkiego rodzaju uszkodzenia i pęknięcia. Dotyczy to zwłaszcza ścian i posadzki. Nasz niepokój powinny też zwrócić wybrzuszenia na ścianach, wilgoć widoczna na murach, ukruszenia, nierówności, nierówna podłoga, brak kątów prostych w styku ścian, sztuczne zabezpieczenia okien itp. Nienaturalne są też oznaki świeżego remontu, zwłaszcza miejscowych napraw ścian albo posadzki. Może to być oznaką chęci ukrycia przez sprzedawcę wad mieszkania, które czasowo zniwelowano przez pośpieszne naprawy.

Czy audyt techniczny mieszkania jest konieczny?

Tak, ponieważ podczas kupna mieszkania łatwo przeoczyć istotne szczegóły zwiastujące problemy z nieruchomością. Nie powinniśmy podpisywać umowy o zakupie lokalu bez uprzedniego sprawdzenia go. Dobrze by było, żeby rzeczoznawca budowlany z Warszawy sprawdził za nas mieszkanie i ocenił jego rzeczywisty stan techniczny. Takie badanie pozwoli nam uniknąć kosztownego remontu.

Jeżeli sprzedający jest uczciwy, przyzna się do tego, co w mieszkaniu szwankuje. Jeżeli nie – będzie chciał ukryć przed nami wady lokalu, żeby zawyżyć jego cenę. Bardzo łatwo zamalować pęknięcia na ścianach i zakryć uszkodzoną posadzkę nową wykładziną. Tego typu usterki prędzej czy później i tak jednak dadzą o sobie znać.

Rzeczoznawca budowlany wykonujący ekspertyzę budowlaną powinien zatem sprawdzić: stan instalacji znajdujących się w mieszkaniu, zwłaszcza instalacji elektrycznej i gazowej, stan klimatyzacji, jakość wykonania posadzki, okien i drzwi, wykończenie łazienki i armatury wyposażeniowej, stan i suchość murów itp.

Jeśli podczas przeprowadzania ekspertyzy budowlanej rzeczoznawca budowlany wykryje jakiekolwiek błędy i usterki, o których nie było mowy w szkicu umowy, będziemy mogli negocjować cenę mieszkania. Mając ekspertyzę budowlaną w ręku, możemy też żądać od sprzedającego naprawienia szkód.

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments