Kredyt

Kredyt bez bik

Warto przeczytać

Kredyt czy pożyczka? A co to za różnica? Dla przeważającej większości osób to rozróżnienie nie ma kompletnie żadnego sensu. Na co dzień używamy tych dwóch terminów zamiennie, traktując je jako synonimy i nie wgłębiając się w ewentualne różnice między nimi, podejrzewając, że chodzi o niuanse lub nieistotne detale.

Kredyt bez bik

Jednak w rzeczywistości, zrozumienie różnic między kredytem a pożyczką może mieć istotny wpływ na nasze życie. Kredyt może być udzielany jedynie przez banki. Jako taki podlega prawu bankowemu i szeregom innych regulacji.

To istotne, bowiem oznacza, że zaciągając kredyt podlegamy ochronie prawnej. Co oczywiste, wynikają z tego także obowiązki. Umowa kredytu musi zostać sporządzona na piśmie. I co najistotniejsze, oprocentowanie kredytu jest regulowane przez przepisy prawa bankowego i nie może przekroczyć pewnych ustalonych pułapów.

Z pożyczką jest zupełnie inaczej. Możemy ją zaciągnąć bez żadnej umowy, ale też nie jesteśmy chronieni prawem w takim samym stopniu, jak w wypadku kredytu.

Wiele instytucji parabankowych zwie się punktami kredytowymi, jednak nie oferują one prawdziwych kredytów, a pożyczki gotówkowe obciążone często horrendalnymi kosztami przygotowawczymi i opłatami manipulacyjnymi. Kredyty również mogą wiązać się z dodatkowymi opłatami, ale przynajmniej są one regulowane przez prawo i określone w umowie.

Artykuł powstał dzięki portalowi Kredyty na sms

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments