Jak wyglądają studia w Niderlandach?

Jak wyglądają studia w Niderlandach?

Warto przeczytać

Dowiedz się, jak wyglądają studia w Niderlandach. Poznaj najważniejsze informacje związane z aplikacją na studia w Holandii i sprawdź, na jakich uczelniach będziesz mógł studiować po angielsku!

Charakter studiów w Niderlandach

Niderlandzkie uczelnie oferują ponad 2000 programów nauczania w języku angielskim. Na niderlandzkich uniwersytetach to student w znacznym stopniu decyduje o swojej edukacji. Sam wybiera przedmioty i tempo nauki. Od studentów wymaga się tam samodzielności i zainteresowania wybraną dziedziną nauki. Najbardziej zaskakująca może być skala ocen: najlepsi studenci dostają 10 (odpowiednik polskiej oceny celującej), a najsłabsi 1 (czyli niedostateczny). Warto rozważyć studia w Holandii! Tu sprawdzisz, jak wygląda proces rekrutacji krok po kroku!

Charakter studiów w Niderlandach

Czy trzeba znać język angielski?

Niderlandy to jeden z krajów, gdzie językiem wykładowym jest język angielski. Znajomość tego języka jest niezbędna, by zacząć studiowanie w Niderlandach. Nie wystarczy zdana matura rozszerzona z angielskiego, konieczne jest potwierdzenie w formie certyfikatu. Akceptowane są:

 • TOEFL
 • IELTS
 • Inny, który dana uczelnia wymieniła w kryteriach.

Czy trzeba znać język angielski?

Jak wygląda aplikacja na studia w Niderlandach?

Rekrutacja na studia w Niderlandach odbywa się przez system StudieLink. Rozpoczyna się ona na początku roku akademickiego – na rok przed planowanym rozpoczęciem studiów. Niderlandzkie uniwersytety mają różne wymagania. Część z nich będzie wymagała od aplikantów złożenia kompletu dokumentów. W jego skład wchodzą:

 • Świadectwo z liceum
 • Wyniki maturalne (w momencie, w którym są już dostępne)
 • List Motywacyjny/CV
 • List rekomendacyjny od nauczyciela / referencje od nauczyciela

Jak wygląda aplikacja na studia w Niderlandach?

Część uczelni wymaga jedynie przetłumaczonych świadectw i wypełnionej aplikacji

W głównej mierze wynika to z rodzaju uczelni. Research Universities kładą większy nacisk na Twoje oceny, wyniki i osiągnięcia akademickie oraz motywację do studiowania danego kierunku. Universities of Applied Sciences szukają studentów, którzy oczekują przede wszystkim praktycznej edukacji, tu oceny nie są jedynym czynnikiem decyzyjnym. Lagunita Education udziela kompleksowej pomocy przy rekrutacji na studia w Holandii – sprawdź naszą ofertę!

 Ile wynosi czesne na studiach w Niderlandach?

Ile wynosi czesne na studiach w Niderlandach?

Dla obywateli Unii Europejskiej czesne zaczyna się od około 2000 euro rocznie.
Przykładowo, studiowanie Business Information Technology (Uniwersytet w Twente) to koszt 2083 euro rocznie. Za studia na kierunku Global Studies (Uniwersytet w Maastricht) trzeba zapłacić 2143 euro rocznie. Tyle samo będzie kosztować studiowanie biologii (Uniwersytet w Groningen).
Na czesne przysługuje pożyczka, aby ją otrzymać trzeba:

 • Mieć mniej niż 30 lat
 • Studiować po raz pierwszy
 • Studiować w trybie full time
 • Być obywatelem jednego z krajów Unii Europejskiej ORAZ
 • Mieszkać w Holandii bez przerwy przez co najmniej 5 lat LUB
 • Pracować w Holandii w wymiarze co najmniej 56 godzin miesięcznie.

W ramach pożyczki można otrzymać 1000 euro miesięcznie. Co w zupełności wystarczy na opłaty za czesne i na życie.

Co w zupełności wystarczy na opłaty za czesne i na życie.

Spłacać pożyczkę zaczniesz w dwa lata po studiach, a wysokość miesięcznej raty zależeć będzie od Twoich dochodów i wynosi 4% od zarobków przekraczających płacę minimalną, nie zależy natomiast od tego, ile pieniędzy zostało pożyczone. Studiując i pracując w Niderlandach przynajmniej 14 godzin tygodniowo (56 w miesiącu), można otrzymać wsparcie finansowe w postaci pożyczki w wysokości do 862,50 euro miesięcznie.

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments