Jak czyścić barierki ze stali nierdzewnej?

Jak czyścić barierki ze stali nierdzewnej?

Warto przeczytać

Balustrady ze stali nierdzewnej są wytrzymałe i efektowne. To ich podstawowa zaleta. Poza tym stal nierdzewna, jak nazwa wskazuje, jest odporna na rdzę. Dzięki temu świetnie sprawdza się na zewnątrz budynków. Stal nierdzewiejąca, z której wykonuje się balustrady, jest poza tym odporna na uszkodzenia, a przy tym łatwa do utrzymania w czystości. Jak dbać o balustrady ze stali nierdzewnej i jak czyścić stal nierdzewną?

Balustrady z nierdzewki bez zanieczyszczeń i rdzy

Balustrady z nierdzewki są bardzo popularne w budownictwie jednorodzinnym i budynkach użyteczności publicznej. Nic dziwnego - balustrady tego typu dobrze wyglądają w domu, biurze i sklepie, sprawdzają się na zewnątrz budynków, np. przy balkonach. Ich zaletą jest przede wszystkim wytrzymałość stali nierdzewnej.

Barierki ze stali nierdzewiejącej są odporne na uszkodzenia mechaniczne, wgniecenia, zadrapania. Poza tym nie korodują, co podnosi ich wytrzymałość i estetykę. Z uwagi na te zalety barierki nierdzewiejące można spotkać także w przychodniach i szpitalach oraz w przedszkolach i szkołach.

Balustrada montowana przy schodach na co dzień jest dotykana przez wiele osób - w przypadku budynków użyteczności publicznej liczba użytkowników schodów ze stalowymi balustradami jest liczona w tysiącach. Nie powinno dziwić, że na ich powierzchni powstają zanieczyszczenia i gromadzą się zarazki.

W przypadku balustrady zamontowanej w domu sprawa jej czyszczenia jest ułatwiona. Powierzchnia barierki ze stali jest niewielka. Co jednak ze stalowymi balustradami, które są zamontowane np. w galerii handlowej? W tym przypadku czyszczenie balustrady ze stali nierdzewnej nie jest już takie oczywiste - do oczyszczenia mamy nierzadko kilometry schodów. Czyszczenie balustrady nierdzewnej w budynkach użyteczności publicznej musi być zakrojone na większą skalę, zwłaszcza w okresie aktywności wirusów przenoszonych drogą kropelkową (np. wirusa grypy i koronawirusa). Wówczas barierki muszą być dodatkowo dezynfekowane.  

Jak czyścić stalowe balustrady z nierdzewki?

Balustrady ze stali nierdzewnej są antykorozyjne. Właściwość tę stal nabywa podczas obróbki mechanicznej. To wtedy na jej powierzchni pojawia się warstwa pasywna, która chroni barierkę przed korozją.

Balustradę ze stali nierdzewiejącej w domowych warunkach wyczyścimy delikatnym detergentem. Wystarczy produkt, który używamy podczas codziennych porządków. Jedynie musimy wykluczyć z tego grona produkty, które mogłyby uszkodzić warstwę ochronną stali. Do oczyszczania i dezynfekowania balustrady ze stali nierdzewnej nie nadają się płyny, które mają w składzie kwasy i silne substancje czyszczące. Mogłyby one uszkodzić warstwę ochronną odpowiedzialną za antykorozyjność stali.

Do tego typu zabiegów możemy wykorzystać bez problemu mieszankę z potasem lub jodem w składzie. Jod oczyści powierzchnię balustrady z nierdzewki, a dodatkowo ją zdezynfekuje.

W przypadku balustrad stalowych montowanych w galeriach handlowych, bankach i innych tego typu budynkach sprawdza się dokładnie takie same środki. Z tą różnicą, że w budynkach użyteczności publicznej nagromadzenie zarazków i drobnoustrojów na powierzchni barierki jest zwielokrotnione. W ciągach komunikacyjnych odkażanie balustrad jest zatem priorytetem. Zwłaszcza jeżeli są to schody zamontowane w szpitalach, przychodniach i laboratoriach. Taką balustradę możemy wyczyścić mieszanką na bazie chloru, którą następnie należy zmyć ze stali nierdzewnej.

Czym zdezynfekować balustradę ze stali nierdzewnej?

Ważne podczas czyszczenia balustrady z nierdzewki jest to, żeby nie uszkodzić warstwy pasywnej stali. Kompromisem w tej kwestii musi być używanie delikatnych środków myjących, które nie szkodzą stali, ale jednocześnie ją czyszczą i dezynfekują. Wiele firm zajmujących się czyszczeniem gabarytowych powierzchni użytkowych ma w swojej ofercie dezynfekowanie natryskowe balustrad ze stali nierdzewnej. Jest to w pełni bezpieczne i wygodne rozwiązanie.

Jeżeli jednak nie chcemy korzystać z takiej usługi, wystarczy, że podczas dezynfekowania balustrady stalowej będziemy ostrożni. Nie możemy używać środków, które zawierają kwasy i siarczany w swoim składzie, a także szorstkich narzędzi. Mogłyby one porysować balustradę. 

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments