Czym różni się bank od parabanku

Czym różni się bank od parabanku

Gospodarka i finanse Polecne i promocje

Obecnie na rynku finansowym funkcjonuje wiele instytucji. Kiedy chcemy wziąć kredyt od razu myślimy o banku. Jednak istnieją instytucje, które również mogą pożyczyć nam pieniądze są to parabanki. Wszyscy dobrze wiemy, czym jest bank jednak o parabankach nie mamy zbyt dużych informacji.

Czym różni się bank od parabanku

Słowo „Para” oznacza prawie, niestety prawie to nie to samo co „całkiem”. Owszem w parabanku możemy dostać pożyczkę zdarza się, że niektóre przyjmują nawet depozyty, co jest zabronione. Podstawową różnicą, na jaką wypadałoby zwrócić uwagę jest sam tytuł prawny.

Bank jest bowiem osobą prawną, podlegającą Bankowemu Funduszowi Gwarancyjnemu i Nadzorowany przez Komisję Nadzoru Finansowego. Parabank jest z kolei firmą świadczącą usługi finansowe, głównie specjalizującą się w udzielaniu pożyczek. Jeśli chcemy ulokować swoje środki finansowe to bank da nam gwarancję, że w razie jego niewypłacalności zwróci nam je wspomniany BFG. A cały przebieg transakcji przez niego dokonywany podlega kontroli KNF. Przypadku parabanku w razie upadłości firmy nie mamy żadnej gwarancji zwrotu gotówki.

Druga ważną sprawą jest możliwość udzielenie kredytu i pożyczki. Kredytu może nam udzielić bank a parabank jedynie pożyczki. Jaka jest różnica między jednym a drugim? Różnice stanowią regulacje prawne. W przypadku kredytu jest to Prawo Bankowe a w przypadku pożyczki Kodeks Cywilny. Inne jest także przeznaczenie kredytu i pożyczki. Kredyt musi mieć ściśle określony w umowie kredytowej cel, na jaki został udzielony i musi zostać on zrealizowany bez żadnych odstępstw.

Pożyczka natomiast może nie posiadać sprecyzowanego celu. Następnym aspektem uwidaczniającym różnice między tymi terminami jest umowa, która jedynie w przypadku kredytu musi być zawarta na piśmie. Jednak dla własnego dobra, jako pożyczkobiorcy warto dopilnować, aby było tak i w przypadku pożyczki. Ostatnią różniącą pomiędzy tymi dwiema formami zapożyczania się są odsetki. Bank udziela kredytu z góry ustalonymi odsetkami doliczając je odpowiednio do każdej z rat a pożyczkodawca nie musi tego w ogóle robić. Istnieje duża dowolność w przypadku pożyczek. Kredyty z kolei są obciążone wieloma obowiązkami zarówno ze strony kredytobiorcy jak i kredytodawcy.

Niestety liczba osób, dla których wzięcie kredytu jest równoznaczne z wzięciem pożyczki maleje bardzo powoli. Ta nieświadomość może sprowadzić nas na finansowe dno. Jeśli firma, która skusiła nas wysokim oprocentowaniem lokaty nagle zniknie z rynku zostaniemy z niczym. Może także się zdarzyć, że zawrzemy umowę o udzielenie pożyczki, która będzie zawierała „haczyk”.

Zostaniemy wówczas z ogromnym długiem oraz własnoręcznie podpisanym dokumentem świadczącym o naszej zgodzie na spłatę tego długu. Więc chociaż formalności przy kredytobraniu są dużo bardziej skomplikowane to jest on o wiele bardziej bezpieczny niż pożyczka.
Zasadniczo rzecz biorąc banki od parabanków różnią się wszystkim. Od formy prawnej zaczynając aż po zakres usług.

Zawsze, gdy chcemy skorzystać z usług finansowych najpierw udajmy się do banku. Mamy wtedy większą pewność co do bezpieczeństwa naszych pieniędzy. Oczywiście nie znaczy to, że w każdym parabanku stracimy swoje oszczędności lub wpadniemy w spirale długu. Jednak lepiej zapobiegać niż leczyć.

 
Artykuł powstał dzięki portalowi Kredyty Kołobrzeg
 

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Anna
Anna
5 lat temu
Daj ocenę :
     

Najbezpieczniej jest chyba unikać parabanków. Nigdy nie wiadomo, na jakich zasadach tak naprawdę działa taka firma… Ja wolałabym nie ryzykować, w końcu każy chyba pamięta Amber Gold, gdzie ludzie stracili ogromne sumy, a mieli łatwo pomnażać majątek. Lepiej wybrać bank lub inną sprawdzoną firmę.

Marianna
Marianna
5 lat temu
Daj ocenę :
     

Pomocny i ciekawy artykuł. Niestety bank i parabank to zupełnie co innego i trzeba zdać sobie z tego sprawę, biorąc pożyczkę. Parabank nie jest dla mnie wiarygodną instytucją i raczej nie wzięłabym tam pożyczki.

Arek
Arek
5 lat temu
Daj ocenę :
     

Ja nie przepadam za instytucjami innymi niż banki, mam do nich zaufanie i mogę mieć pewność, że nie stracę pieniędzy. Od parabanków trzymam się z daleka, ale o kredyt poza bankiem tez sam nie wiem, czy zdecydowałbym się wnioskować. Może gdyby zmusiła mnie do tego sytuacja.

majka
majka
5 lat temu
Daj ocenę :
     

ja osobiście wolę korzystać z parabanku niż z banku. Przede wszystkim nie trzeba wyciągać wniosków o dochodach i zbierać kupy papierków. Tu wystarczy tylko dowód osobisty i mogę cieszyć się gotówką na swoim koncie.