Czy warto wyjechać do pracy w Holandii?

Czy warto wyjechać do pracy w Holandii?

Artykuł Miesiąca

Holandia cieszy się dużą popularnością, zarówno jeśli chodzi o wyjazdy na prace sezonowe, jak i na dłuższy pobyt w celach zarobkowych. Holenderski rynek pracy cechuje otwartość na pracowników z Polski.

Rynek pracy w Holandii

Decyzja o podjęciu pracy w Holandii w większości przypadków wynika z chęci poprawy własnej sytuacji finansowej. Często pojawiają się jednak wątpliwości, czy jednoczesna praca i mieszkanie za granicą się opłaca. Pomimo wciąż rosnącej płacy minimalnej w Polsce, wyjazd do pracy w Holandii w dalszym ciągu jest zasadny. Polska jest krajem, w którym w niektórych rejonach nadal brakuje pracy. Rynek pracy w Holandii cechuje natomiast łatwość w znalezieniu zatrudnienia, niezależnie od pory roku.

Co decyduje o popularności tego kraju? Decydującym czynnikiem jest oczywiście wysokość wynagrodzenia oraz częstotliwość wypłat (co tydzień). Kolejnym plusem jest dobrze napisane prawo mające na celu ochronę pracownika oraz respektowanie praw pracowniczych przez pracodawców. Łatwy i szybki dojazd do kraju oraz możliwość rozpoczęcia pracy natychmiast po przyjeździe to także zalety wpływające na atrakcyjność tego kierunku w Europie.

Pomoc agencji pracy

Decyzja o podjęciu pracy w Holandii oraz podpisanie długoterminowego kontraktu na pracę daje pracownikowi szereg przywilejów. Skorzystanie z oferty biura pośrednictwa pracy to gwarancja legalnego zatrudnienia i co najmniej minimalnego wynagrodzenia, a także objęcia ubezpieczeniem zdrowotnym. Pracodawca odprowadza ponadto składki emerytalne. Agencje pracy takie jak np. Holland Contracting negocjują wynagrodzenia i warunki zatrudnienia oraz zapewniają atrakcyjne warunki zakwaterowania.

Nawet najniższa stawka wciąż jest opłacalna. Wiele holenderskich firm oferuje dodatkowo benefity pozapłacowe, w połączeniu z którymi pracownicy z Polski mają zapewnione życie na dobrym poziomie oraz możliwość regularnego odkładania pewnej sumy pieniędzy. Ceny pokoi lub mieszkań na wynajem oferowanych przez biura pośrednictwa pracy są dużo niższe niż w przypadku poszukiwań na własną rękę. Współpraca z agencją pracy pozwala zminimalizować wydatki związane z wyprowadzką. To wszystko powoduje znaczny spadek kosztów utrzymania w Holandii, co prowadzi do wzrostu możliwości oszczędzania, a tym samym opłacalności pracy w tym kraju. Pomimo stałej poprawy warunków na polskim rynku pracy, podjęcie pracy w Holandii jest nadal opłacalne.

0 0 vote
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments