Blacha trapezowa czy blachodachówka? Która blacha na dach?

Blacha trapezowa czy blachodachówka? Która blacha na dach?

Polecne i promocje

Zastanawiając się, jakie pokrycie dachowe będzie najlepsze, wielu ludzi bierze pod uwagę dwie opcje – blacha trapezowa czy blachodachówka? Które z tych rozwiązań będzie lepsze i które sprawdzi się na dachu? Czym właściwie różnią się te materiały i na jakich dachach je montować? Poniżej postaramy się udzielić odpowiedzi na wszystkie te pytania.

Dachy z blachy – dlaczego są tak popularne?

Dlaczego blaszane pokrycia dachowe są tak popularne i tak często wybierane przez inwestorów? Bo mają wiele zalet! Ich niska cena idzie w parze z wysoką jakością oraz wytrzymałością. Dzięki odpowiednim powłokom zabezpieczającym, zarówno blachodachówka jak i blacha trapezowa są odporne na rdzę i korozję. Blacha jest też lekkim materiałem, nie obciąża więc konstrukcji dachu, przez co może być stosowana na dużych powierzchniach czy do renowacji starych dachów. Należy również w tym momencie wspomnieć, że blacha nie nasiąka wodą, nie zwiększa więc swojej masy np. podczas ulewy, co też jest jej ogromnym plusem. Co jeszcze można dodać o blaszanych pokryciach dachowych? Występują one w wielu różnych kolorach oraz wzorach, można również wybrać rodzaj powłoki (matową, w połysku czy taką, która imituje drewno), dlatego bez problemu uda się dobrać taki, który będzie pasować do elewacji oraz otoczenia budynku. Pisząc o zaletach nie można oczywiście zapomnieć o montażu, który jest szybki i łatwy – dotyczy to zarówno blachy trapezowej, jak i blachodachówki. Konserwacja i utrzymanie takiego dachu w czystości, też nie jest problematyczne, bo wystarczy, ze dwa razy do roku umyjemy całą powierzchnię wodą pod ciśnieniem. Większe zabrudzenia można usunąć preparatami przeznaczonymi do pielęgnacji blachy.

Jaka jest różnica między blachą trapezową, a blachodachówką?

Poza oczywistą różnicą wizualną, oba te rozwiązania różnią się od siebie również tym, na jakich dachach można je stosować. Blachodachówka modułowa sprawdzi się na dachach o skomplikowanych kształtach i kącie nachylenia co najmniej 9 stopni, aby woda mogła po nim swobodnie spływać i nie zalegać na powierzchni. Natomiast blacha trapezowa, będzie dobrym rozwiązaniem na proste dachy, o spadzie nie większym niż 6 stopni. Wróćmy do różnicy w wyglądzie, przyjęło się, że blacha trapezowa używana jest jako materiał na dach wielkich hal czy różnych budynków przemysłowych, jednak będzie pasować również do domów w nowoczesnym stylu. Do tych starszych, w typie dworkowym, lepiej będzie prezentować się blachodachówka, która wyglądem przypomina tradycyjną dachówkę ceramiczną.

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments